Grade: Middle
Subject: Mathematics

#799. Multiplication & Division Word Problems, Bilingual

Mathematics, level: Middle
Posted Wed Jan 13 09:04:54 PST 1999 by Josh Michtom (joshmichtom@hotmail.com).
Ridgewood Bushwick Senior Citizens Council, Brooklyn, New York, USA
Activity Time: 1 hour, or for homework
Concepts Taught: Real life applications of basic multiplication & division in English & Spanish

Utiliza la multiplicacin, la divisin, la suma, y la resta para hacer los siguientes
problemas.

1.Si compras una docena de huevos por $1.32, cuanto te cobraron por huevo?

2.Si te paras en la esquina a vender huevos individuales por $0.15 cada uno, cuanto te ganars (descontando tu inversin original) al vender la docena que compraste en
problema #1?

3.Si tu tomas el tren dos veces por da, 23 das por mes, es ms barato comprar la Metrocard mensual sin lmite por $63 dolares, o tokens individuales por $1.50 cada
una?

4.Si compras una Metrocard sin lmite de una semana por $17, te paras en la estacin a vender pasajes por $1.25 cada uno, y vendes 15 cada da antes de que te agarre la
polica, cuanto te ganas en la semana (descontando tu inversin original)?

5.Hay tres marcas de cereal que se venden en tres tamaos distintos y a tres precios distintos: Los Cheerios vienen en una caja de 36 oz. y salen $3.24. Los Rice Krispies vienen en una caja de 28 oz. y salen $3.08. Los Corn Flakes vienen en una caja de 42 oz. y salen $3.85. Suponiendo que a t todos los cereales te gustan igual,
cual debes comprar para ser ms econmico?

6.Estn construyendo una escuela nueva para los primeros seis grados. Un reglamiento de la ciudad indica que en cada sala de primer y segundo grado no puede haber ms de 20 nios, y que en las salas de los otros grados (3 - 6) no puede haber ms de 28. Si el distrito donde estn haciendo esta escuela tiene 220 nios en los primeros dos grados y 616 en los dems, cuantas salas debe tener el nuevo edificio?

Use multiplication, division, addition, and subtraction to solve the following problems.

1.If you buy a dozen eggs for $1.32, how much do you pay per egg?

2.If you stand on the corner and sell the eggs you bought in question #1 for $0.15 each, how much will you make in profit?

3.If you take the train twice a day, 23 days a month, is it cheaper for you to buy a monthly Metrocard for $63 or individual tokens for $1.50 each?

4.If you buy a weekly unlimited Metrocard for $17 dollars, stand in the station selling fares for $1.25 each, and sell 15 every day before the police get you, how much will
you make in a week in profit?

5.Cheerios come in a 36 oz. box and sell for $3.24. Rice Krispies come in a 28 oz. box and cost $3.08. Corn Flakes come in a 42 oz. box and cost $3.85. Which cereal
should you buy to be more economical?

6.A new school is being built for grades one through six. A School Board regulation states that each first and second grade classroom can have no more than 20 students, and that classrooms for the other grades (3 - 6) can have no more than 28. If the district where they're building the school has 220 kids in first and second grade, and 616 in the other four grades, how many rooms should the new building have?